BirdLife Suomi Linturetkellä. Kuva: Lauri Hänninen.  
Yhdistys
Liity tai tue
Tiedotteet
Lintuhavainnot
Linnut ja harrastus
Suojelu ja tutkimus
Julkaisut ja tuotteet

Lintuvaruste-kauppa
BirdLife International

In English
På svenska

BirdLife Suomi ry
Annankatu 29 A 16
00100 Helsinki
Puh. (ark. klo 10-15)
(09) 4135 3300
Fax (09) 4135 3322
toimisto@birdlife.fi
Palautelomake Osoitteenmuutos

 
Lintutilanne Suomessa 7.1.2010
Talven kiristäessä otettaan linnut kerääntyvät ruokintapaikoille. Kovina pakkaspäivinä on tärkeää antaa lintujen ruokailla rauhassa, sillä pikkulinnun on käytettävä melkein koko valoisa aika syömiseen, jotta se selviää kylmästä yöstä. Erityisen herkkiä häirinnälle ovat pienissä sulapaikoissa talvehtivat linnut.

Jakson harvinaisin lintu, arktinen pikkuruokki, havaittiin Hangon Högholmenilla. Värikkäitä kuningaskalastajia talvehtii ainakin viidellä eri paikalla. Harvalukuisesta talvehtijasta, pikku-uikusta, on tehty havaintoja perinteisillä paikoilla, kuten Imatran Vuoksella ja Eurajoen Olkiluodossa, josta raportoitiin peräti viiden yksilön kerääntymä.

Rannikkovedet ovat jäätyneet lähes kokonaan. Nyt kannattaakin suunnata hiihtäen merenrannan laajoihin ruovikoihin etsimään viiksitimaleita. Nämä veikeän näköiset pikkulinnut elelevät talvet järviruokojen siementen turvin. Lehtimetsissä, jossa on säästynyt myös lahopuuta, voi onnekas havainnoija löytää valkoselkätikan. Merellä uiskentelevia vesilintuja voi enää tähyillä ulkosaaristossa tai uloimpien niemien kärjistä.

Muista myös tammikuun viimeisenä viikonloppuna osallistua BirdLifen Pihabongaukseen (www.pihabongaus.fi)!

Yleistietoa lintutilanteesta "Lintuharrastajan vuodenkierto" -sivulta ja  uusimmat tiedot Tiira-lintutietopalvelusta (www.tiira.fi). Katso erityisesti ns. valtakunnan haut.

Lintutilanne päivitetään seuraavan kerran tiistaina 19.1.

Aiempien viikkojen ja vuosien lintutilanteita.


Tiira-lintutietopalvelun (www.tiira.fi) avulla tuotetut listat uusimmista mielenkiintoista havainnoista alueittain.

BirdLife Suomen Lintutilanteen kokosi Johannes Hänninen.