Alueharvinaisuuskomiteoiden yhteystiedot

Useimmilla BirdLifen jäsenyhdistyksillä on oma alueharvinaisuuskomiteansa, jolle ilmoitukset harvinaisuushavainnoista lähetetään. Poikkeukset ovat:

  • Lohjan seudun (Hakki) ja Keski-Uudenmaan (Apus) harvinaisuushavainnot tarkistaa Tringa
  • Rauman seudun (RSLH) havainnot tarkistaa PLY
  • Kuusamon havainnot tarkistaa PPLY
Alue Yhteyshenkilö Katuosoite Postinro Postitmp Sähköposti
1 ÅFF (Ahvenanmaa) Johan Ekholm Stentorpagränd 2 Ax22100 Maarianhamina lrk.aland(at)yahoo.com
2 TLY (Varsinais-Suomi) Markus Lampinen Hämeentie 75 C 35 00550 Helsinki ark(at)tly.fi
3 Tringa (Uusimaa) Jari Laitasalo Tringa ry / ARK:n sihteeri, Annankatu 29 A 16 00100 Helsinki ark(at)tringa.fi
4 PSLY (Itä-Uusimaa) Markus Keskitalo markusmke(at)gmail.com
5 KyLY (Kymenlaakso) Ari Vuorio Oskarinpolku 4 A 49200 Heinlahti ari.vuorio(at)kymp.net
6 EKLY (Etelä-Karjala) Totti Toiskallio Pikisaarenkatu 34 as 11 53900 Lappeenranta ark(at)ekly.org
7 P-HLY (Päijät-Häme) Petri Kuhno petri.kuhno(at)phnet.fi
8 K-HLY (Kanta-Häme) Aki Aintila Juhana Herttuan tie 3 B 00600 Helsinki aki.aintila(at)helsinki.fi
9 LHLH (Lounais-Häme) Vesa Toivonen vesa.toivonen(at)surffi.net
10 PiLY (Pirkanmaa) Niklas Paulaniemi Sorvajärventie 70 34140 Mutala ark-sihteeri(at)pily.fi
11 PLY (Satakunta) Petteri Mäkelä petteri.makela(at)gmail.com
12 SpLY (Suupohja) Teppo Lehtola Vipusentie 8 A 40930 Kinkomaa teppolehtola(at)gmail.com
13 MLY (Merenkurkku) Aarne Lahti Matalaseläntie 41 65370 Vaasa aarne.lahti(at)netikka.fi
14 SSLTY (Suomenselkä) Esko Rajala Länsirannantie 297 63130 Mäyry ark(at)sslty.fi
15 KSLY (Keski-Suomi) Tero Toivanen Ketunleipä 1 F 37 40520 Jyväskylä tero.j.toivanen(at)gmail.com
16 Oriolus (Etelä-Savo) Hannu Räsänen Satulakuja 4 78880 Kuvansi hannu.rasanen(at)pp1.inet.fi
17 Kuikka (Pohjois-Savo) Pertti Renvall Kuopio pertti.renvall(at)gmail.com
18 PKLTY (Pohjois-Karjala) Janne Koskinen jskoskinen(at)gmail.com
19 KPLY (Keski-Pohjanmaa) Toni Uusimäki Herman Renlundinkatu 9 as 8 67200 Kokkola toni.uusimaki(at)roller.fi
20 PPLY (Pohjois-Pohjanmaa) Tapani Tapio tapani.tapio(ät)gmail.com
21 KLY (Kainuu) Hannu Rönkkö Pirtapolku 44 87700 Kajaani hannu.ronkko(at)pp.inet.fi
22 Xenus (Kemi-Tornio) Pentti Rauhala Juntonkatu 4 as 20 94100 Kemi
23 LLY (Lappi) Anssi Mäkinen Saaruantie 4 B 46 96440 Rovaniemi lahko(at)lly.fi