Suomessa tarhakarkulaisina hyväksytyt lajit aikajärjestyksessä

Nro Laji Päivämäärä Kunta ja paikka Lisätieto Lähdeviitteet
1. Cygatr Mustajoutsen 15.10.1901 Karjaa Keskusta Mustionjoki 1, ammuttu LY 5:184, LVK 2001:50
2. Phoros Flamingo 29.6.1904 Piikkiö 1, alalaji roseus, saatiin, museoitu Lm 19:77, Lm 27:242
3. Ansind Tiibetinhanhi 2.5.1932 Vårdö vioittunut, käsin kiinni PLV 136
4. Aixspo Morsiosorsa 1967 Maalahti Petolahti 1 k, ammuttu, museoitu OA L 28(6):18
5. Pascya Indigokardinaali 24.5.1968 Kokkola Leenala 1 k p, 27.05 asti L 35(4):30
6. Pasamo Turkoosikardinaali 24.5.1968 Oulu Tuira 1 k Lm 14:133
7. Aloaeg Afrikanhanhi 9.8.1968 Jämsänkoski Kankarisvesi 1p Lm 16:166, Lm 16:130
8. Strsen Palmukyyhky 2.11.1969 Lohtaja Marinkainen 1, kuoli ja tallennettiin, Lm 11:93 Lm 14:130, Lm 27:245
9. Phochi Chilenflamingo 7.9.1973 Simo 1 n Lm 19:77
10. Stusin Kiinankottarainen 27.7.1975 Lemland Lågskär 1 ad n Lm 14:132
11. Anafal Sirppisorsa 15.8.1976 Lohja Virkkala 1 jp k p, kesy Lm 13:60, Lm 27:242
12. Clajac Jakobiinikäki 11.9.1976 Lehtimäki Rannankylä 1 Lm 14:159, Lm 14:184
13. Anasib Patagonianhaapana 9.5.1977 Lappeenranta Haapajärvi 1p Lm 13:134
14. Pascir Sateenkaarikardinaali 30.5.1982 Lemland Lågskär 1 k r Lm 18:156
15. Embcio Niittysirkku 20.5.1987 Korppoo Utö 1 k Lm 23:198, Lm 27:245
16. Bucalb Pikkutelkkä 1.12.1987 Eno Ahveninen 1 jp k, Lm 23:224 Lm 23:189, Lm 27:243
17. Urasib Pyrstötulkku 25.4.1989 Kustavi Kaurissalo 1 n Lm 25:270, Lm 27:245
18. Mercuc Harjakoskelo 22.5.1989 Oulunsalo Koivukari 1 k Lm 25:258, Lm 27:243
19. Stucin Viirupääkottarainen 19.4.1990 Kokkola Hopeakivenlahti 1 Lm 27:272
20. Anscyg Joutsenhanhi 24.8.1990 Kristiininkaupunki Trutklobbarna 3 LVK 2001:60
21. Halpel Kuningasmerikotka 21.4.1991 Salo Halikonlahti 1 ad Lm 27:272
22. Embele Kultatöyhtösirkku 22.4.1991 Hanko Hangon lintuasema 1 k r Lm 27:272
23. Phorus Vuorileppälintu 28.4.1993 Raahe Pitkäkari 1 ad k L 30(6):17
24. Anafor Siperiantavi 26.4.1994 Ilmajoki Alajoki 1 k L 30(6):16
25. Sercit Sitruunahemppo 17.5.1995 Kirkkonummi Veikkola 1 r, ruokinnalla L 31(6):11
26. Embbru Ruskopääsirkku 26.5.1996 Kirkkonummi Kantvik 1 k p L 32(6):29
27. Anacya Punatavi 21.5.2000 Joensuu Noljakka 1 jp k 1.6. asti LVK 2000:129
28. Anabah Valkoposkisorsa 23.9.2001 Närpiö Piolahti 1p 7.10.2001 asti LVK 2001:60
29. Eopper Japaninnokkavarpunen 26.5.2002 Haapajärvi kuvattu LVK 2002:78
30. Ansros Eskimohanhi 1.10.2006 Iitti Lyöttilä 1 +1kv hanhien sekaparvessa 9.10.2006 saakka LVK 2006:89
31. Cicabd Savannihaikara 2.7.2007 Posio Karjalaisniemi 1p, siirt. Rovaniemen Pekkalaan oli 2.8.2007 asti LVK 2007:137
32. Ardbac Kiinanriisihaikara 17.7.2007 Rautavaara Ylä-Luosta 1p 19.7. asti LVK 2007:137
33. Phomin Pikkuflamingo 27.5.2010 Hanko Svanvik 2p LVK 2010:98
34. Acrtri Pihamaina 21.5.2014 Parainen Utö 1p LVK 2014:91, L 49(2):17
35. Ardgra Intianriisihaikara 31.8.2016 Turku Åvik 1p 2.9. asti LVK 2016:92, B 2016:34