Joutsenbongauksen tuloksia

Laulujoutsen. Kuva: Micha Fager

Joutsenbongaus on järjestetty vuosina 2012–2014 ja 2017. Ilmoitettujen havaintojen perusteella syksyinen laulujoutsenkantamme on ollut tasaisessa kasvussa. Vuonna 2012 havaittiin noin 46 700 laulujoutsenta, vuotta myöhemmin noin 52 200 ja syksyllä 2014 jo 57 600 laulujoutsenta.

Havaintojen perusteella laulujoutsenen syyskanta arvioitiin vuonna 2014 noin 70 000 yksilön suuruiseksi.

Tutustu tarkemmin aiempien vuosien tuloksiin: 2012, 2013 ja 2014.

Tutustu syksyn 2017 tuloksiin.

 

Joutsenbongauksessa havaitut laulujoutsenmäärät alueyhdistyksittäin vuosina 2012–2014.
YHDISTYS201420132012
YHTEENSÄ577805221546676
Pohjois-Pohjanmaan LTY839960178038
Pirkanmaan LTY576162003707
Keski-Pohjanmaan LTY572942214346
Suomenselän LTY564649102771
Porin LTY345825232807
Keski-Suomen LTY296525612565
Päijät-Hämeen LTY285832163061
Kanta-Hämeen LTY274518331575
Kymenlaakson LTY249221263124
Lintuyhdistys Kuikka (Pohjois-Savo)167017921258
Lounais-Hämeen LH16531212942
Merenkurkun LTY164611411037
Turun LTY16151600959
Kemi-Tornion LH Xenus13482106587
Helsingin Seudun LTY Tringa128112491142
Lapin LTY12931079227
Suupohjan LTY11428251127
Etelä-Savon LH Oriolus95815071318
Pohjois-Karjalan LTY90514451463
Keski- ja Pohjois-Uudenmaan LH Apus893784491
Etelä-Karjalan LTY86610731429
Lohjan LTY Hakki582436134
Porvoon Seudun LY5566931069
Ålands Fågelskyddsförening504391306
Rauman Seudun Lintuharrastajat430470238
Kuusamon Lintukerho216548856
Kainuun LTY16925799