Kahlaajamuutto käynnissä, kottaraiset parveutuvat

Kottaraisparvi / Pertti Rasp

Lintutilanne 1.8.2025

Heinä–elokuun vaihteessa vanhoilla kahlaajilla on jo kiire etelään. Lepäileviä kahlaajia on kerääntynyt menneen viikon aikana paikoitellen paljon, mutta muutot ovat jääneet vähäisiksi.

Parhaat kahlaajien muuttolukemat lasketaan perinteisesti matalapaineisina ja vastatuulisina päivinä. Kun sellaiset ovat olleet hellejakson myötä harvassa, niin muutto kulkee pääosin niin korkealla, että se jää silmin havaitsematta. Joitakin kohtuullisia kahlaajamuuttoja on silti laskettu. Esimerkiksi Kuhmoisten Tehinselällä laskettiin tiistaina lähes 500 muuttavaa suosirriä.

Kahlaajat ovat taitavia löytämään tilapäiset tulvat. Kouvolassa Elimäenjärven pelloille on noussut poikkeuksellisen voimakas kesätulva, jolla on laskettu monena päivänä yli tuhat kahlaajaa, runsaimpina töyhtöhyyppä, liro ja valkoviklo. Myös Kaarinassa laskettiin yli tuhat töyhtöhyyppää. Kahlaajilla ikäluokat muuttavat eri aikoihin, eli vanhojen kahlaajien lähdettyä kahlaajamuutto jatkuu nuorilla linnuilla.

Monet linnut parveutuvat ennen syysmuutolle lähtöään. Vesilinnut ovat tunnetuin esimerkki, mutta myös monet varpuslinnut hakevat turvaa parvesta. Yli tuhannen linnun kottaraisparvia on nähty useilla paikoilla, ja elokuun mittaan kottaraisparvilla on vielä tapana hieman kasvaa. Nykyiset kottaraisparvet ovat kuitenkin selvästi pienempiä kuin 1970- ja 1980-luvuilla, kun kottaraiskanta oli runsaampi.

Pitkittynyt helle on saanut monet tervapääskyn poikaset loikkaamaan pois polttavan kuumaksi muuttuneesta pesäkolosta. Tervapääsky ei ruoki poikasiaan maahan, ja poikasen saaminen pysyvästi takaisin pesään on usein mahdotonta korkeuden vuoksi. Orpo tervapääskyn poikanen tarvitseekin aina apua. Mikäli poikanen saadaan ajoissa asiantuntevaan hoitoon, sen selviytymistodennäköisyys on varsin hyvä.

Heinäkuun lopun paras harvinaisuuskattaus sattui Mynämäelle, jossa havaittiin melko pienellä alueella isohaarahaukka, pronssi-iibis ja aropääskykahlaaja. Muita viikon harvinaisuuksia olivat Porissa nähty valkoperäsirri, Espooseen tupsahtanut töyhtökiuru ja Jyväskylässä havaittu itäisen alalajiryhmän kalatiira. Muutamia nuoria arosuohaukkoja on ollut jo liikkeellä eri puolilla Suomea. Niitä on lupa odottaa elokuun mittaan lisää.

 

Yleistietoa lintutilanteesta:

Lintutilanne päivitetään seuraavan kerran perjantaina 15.8.