Pelastetaan Viiankiaapa!
Sodankylän Viiankiaapa on lailla suojeltu kahlaajien valtakunta. Ensi vuosikymmenellä se voi olla kaivos, jos hallitus myöntää Sakatti Miningille poikkeuksen Natura-suojelusta.
Viiankiaapa on tärkeä pesimäalue muun muassa jänkäsirriäiselle. Se on luokiteltu maailmanlaajuisesti vaarantuneeksi, ja sen koko maailmankannasta noin kolmannes pesii Suomessa. Myös Suomessa äärimmäisen uhanalaiseksi luokiteltu suokukko ja silmälläpidettävä mustaviklo ovat runsaita Viiankiaavalla.
Suon alla sijaitsevan kupari- ja nikkelimalmin hyödyntäminen saattaa kuivattaa suon kahlaajille kelvottomaksi. Soiden vesitalouden muutosten mallintaminen etukäteen on äärimmäisen vaikeaa. Pohjois-Ruotsin Tapulin rautakaivoksen yhteydessä vedenpinnan alenemaksi arvioitiin etukäteen vain muutamia kymmeniä senttejä. Todellisuudessa vedenpinta aleni läheisellä, suojellulla aapasuolla enimmillään 16 metriä.
Kaivosyhtiö vakuuttaa korvaavansa haitan suojelemalla tai ennallistamalla muita Viiankiaavan kaltaisia suoalueita. Suojelemattomia tai helposti ennallistettavia laajoja, kahlaajille yhtä hyvin soveltuvia kosteita aapasoita ei kuitenkaan ole noin vain tarjolla.
Kaivostoiminnan kestoksi on arvioitu 20—25 vuotta. Parin vuosikymmenen hyödyn vuoksi suo on lopullisesti menetetty kahlaajien pesimäympäristönä. Jänkäsirräisten, suokukkojen ja mustaviklojen paluuta on turha odottaa, jos suo kuivuu niille kelvottomaksi.
Viiankiaapaa turvaavat sekä Natura 2000-verkosto että kansallinen laki soiden suojelusta. Poikkeaminen näistä olisi ennakkotapaus, joka avaisi muutkin Suomen suojelualueet kaivosyhtiöiden temmellyskentiksi.
Ympäristöjärjestöjen yhteinen mielenosoitus Viiankiaavan puolesta pidetään lauantaina 26.9. yhdeksällä eri paikkakunnalla. Tule mukaan kertomaan, että suojelualue on suojelualue eikä kaivosyhtiöiden malmivaranto.
- Helsingissä klo 13 Rautatientorilla, josta marssitaan Eduskuntatalolle. Mielenosoitus päättyy klo 15.
- Oulussa klo 13 keskuskirjasto Saaren edessä, josta marssitaan Kauppurienaukiolle. Mielenosoitus päättyy klo 15.
- Rovaniemellä klo 11 kaupunginkirjaston pääkirjaston luona, josta marssitaan Lordinaukiolle. Mielenosoitus päättyy klo 13.
- Turussa klo 13 Vähätorilla
- Joensuussa klo 13.30 lähtö Joensuun torilta.
- Tampereella klo 13 Sorinaukiolla, josta marssitaan Hämeensiltaa Keskustorille. Mielenosoitus päättyy klo 15.
- Kuopiossa klo 13 Valkeisenkadulla Kuopion kaupunginteatterin kohdalla, josta marssitaan Kuopion torille. Mielenosoitus päättyy klo 15.
- Vaasassa klo 13. Lähtö kävelykadun aukiolta (Hovioikeudenpuistikko / Kauppapuistikko).
- Jyväskylässä klo 12 rauhallinen tukimielenosoitus keskustan Kompassilla
Tapahtuman järjestävät BirdLife Suomi, Greenpeace Suomi, Kaivoskriittinen kansanliike, Luontoliitto, Suomen luonnonsuojeluliitto, Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri ja WWF.

